Czy używki wyrządzają nam szkody zdrowotne?

Zdrowe odżywianie 0

Używki istnieją odkąd powstała ludzkość. Obecnie na świecie ludzie zażywają jednak coraz więcej różnego typu używek. Szczególnie młodzież próbuje ich bardzo chętnie. Chodzi oczywiście głównie o alkohol, papierosy i narkotyki. Często dzieje się to pod wpływem otoczenia i przyjaciół. Mało kto zdaje sobie przy tym sprawę z tego, jakie spustoszenie takie używki mogą dokonać w naszych organizmach. Czy zatem używki wyrządzają nam szkody zdrowotne? Jak działają na organizm ludzki narkotykowe używki?Już ludzie pierwotni znali używki, np. rośliny odurzające, tytoń i proces fermentacji alkoholowej. Mało kto wie, że nawet zwierzęta lubią korzystać z używek. Na przykład słonie afrykańskie potrafią co jakiś czas urządzać sobie kilkusetkilometrowe eskapady do miejsc, w których znajdą dojrzałe fermentujące owoce pewnej rośliny tropikalnej, po których zjedzeniu wpadają w trans alkoholowy. Ludzie zwykle sięgają jednak po bardzo różne używki. Wśród narkotyków są to głównie środki rozluźniające, stanowiące bogatą gamę środków – od marihuany, poprzez kleje i dopalacze, aż po heroinę i LSD. Szczególnie groźne jest używanie takich środków już w wieku dziecięcym, przy czym problem ten w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin patologicznych, jak i te z tzw. dobrych domów. Jak jednak działają popularne narkotyki takie jak marihuana, kokaina, amfetamina, ecstasy, LSD, czy też grzyby halucynogenne? No i jak w ogóle rozpoznać, że ktoś (np. nasze dziecko) bierze narkotyki? Poniżej przedstawiamy podział i opis wraz z działanie poszczególnych grup substancji narkotycznych.

Narkotyki rozluźniające – haszysz, marihuana, heroina oraz leki uspokajające i nasenne:

  • Haszysz (potocznie hasz) to substancja otrzymywana ze sprasowanej żywicy konopii indyjskich (Cannabis sativa indica) lub siewnych (Cannabis sativa sativa). Postać – brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski. Rośliny te są bardzo bogate w substancję psychoaktywną o nazwie THC (mają jej do 50%). Haszysz podobnie jak marihuana, jest przetworem z konopi. Zazwyczaj pali się go jako mieszankę z tytoniem (w postaci ręcznie robionych papierosów nazywanych jointami).
  • Marihuana to brązowozielone suszone liście konopii, które swoim wyglądem przypominają niewinne zioła. Pali się je w postaci skrętów. Działanie haszyszu i marihuany to: napady śmiechu i upiornego chichotu, odprężenie i euforia, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy. U niektórych ludzi występuje jednak reakcja odwrotna: milczące zamknięcie w sobie oraz strach i agresja. Długotrwałe branie haszyszu i marihuany powoduje: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli i krtani, astmę, a nawet groźne stany depresyjne oraz lęki i psychozy.
  • Heroina ma postać białego lub beżowego proszku, wstrzykiwanego w postaci roztworu (w naczynia krwionośne). Jej odmiany to: tzw. kompot (najbardziej znana postać, jasny lub brązowy płyn mający słodki zapach, używany do wstrzykiwania) oraz brown sugar (czyli brązowy cukier, to różowa lub beżowo-brunatna substancja podobna do cukru, najczęściej spala się ją i wdycha jej dym). Działanie: odprężenie, szkliste oczy i zwężone źrenice wykazujące brak ich reakcji na światło, zmniejszone łaknienie, senność. Na początku brania często pojawiają się wymioty i nudności. Heroina powoduje też o wiele bardziej szkodliwe skutki. Już jednorazowe jej zażycie może prowadzić np. do uszkodzeń wątroby i żółtaczki, zakażenia wirusem HIV, a nawet śpiączkę lub śmierć z przedawkowania.
  • Leki uspokajające i nasenne brane doustnie lub wstrzykiwane dożylnie po rozpuszczeniu. Takie leki zażywane w innych celach niż leczenie, działają jak substancje narkotyczne. W małych dawkach powodują pozorne odprężenie, natomiast w dużych – senność oraz stan podobny do upojenia alkoholowego. Długotrwałe branie powoduje jednak pogorszenie stanu zdrowia oraz obniżenie możliwości intelektualnych i otępienie. Ich przedawkowanie prowadzi z kolei do śpiączki i śmierci.

Catering dietetyczny

Narkotyki pobudzające – kokaina oraz amfetamina:

  • Kokaina to krystaliczny biały proszek, który można wciągać nosem, wstrzykiwać, zażywać doustnie lub palić z innymi narkotykami. Kokaina powoduje poczucie siły oraz gadatliwość, brak krytycyzmu i ogólną nadpobudliwość. Jej zażycie rozpoznaje się po rozszerzonych źrenicach. Długotrwałe branie kokainy powoduje: impotencję, urojenia i lęki, a nawet stany depresyjne i myśli samobójcze (które mogą zostać wprowadzone w czyn!). Ostatecznie dochodzi do utraty przytomności i śmierci z przedawkowania.
  • Amfetamina ma postać białego lub beżowego proszku, tabletek lub kapsułek, zażywanych doustnie. Działanie Amfetaminy powoduje: przypływ energii i wzmożoną aktywność, pozorną poprawę nastroju, bezsenność i ciągłą chęć do pracy oraz nauki. Z tego powodu młodzież zażywa ją np. przed egzaminami. Mniej przyjemne skutki to: niepokój, brak apetytu, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, a w końcowej fazie jej działania pojawia się zmęczenie i senność. Z kolei długotrwałe branie daje: stany depresyjne i myśli samobójcze oraz śpiączkę i śmierć. Osoby zażywające amfetaminę także łatwo poznać po rozszerzonych źrenicach.

Narkotyki halucynogenne – kleje i rozpuszczalniki, ecstasy, LSD oraz grzyby halucynogenne:

  • Kleje i rozpuszczalniki używa się wdychając ich opary. Działanie tych środków objawia się: omamami, bólami głowy i wymiotami, kichaniem i kaszlem, zapaleniem spojówek, zaburzeniem mowy oraz agresją i stanami lękowymi. Z kolei długotrwałe narkotyzowanie się powoduje: zatrucia, uszkodzenie płuc oraz wątroby i mózgu, niewydolność serca, a ostatecznie śpiączkę oraz śmierć przez uduszenie.
  • Ecstasy to białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi różnymi wzorkami, lub proszek i kapsułki. Zażywa się je doustnie, a ich skutki to: wyostrzone odbieranie kolorów i dźwięków, nierealne poczucie siły oraz nadpobudliwość i brak łaknienia. To bardzo groźne narkotyki, których nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu połączonych z zaburzeniami pracy nerek i wątroby oraz śmierci z powodu blokady sygnałów umożliwiających mózgowi kontrolę funkcjonowania organizmu.
  • LSD ma postać tabletek lub kapsułek, albo też bibułki z nadrukami, czy kolorowych kamyków jak do zapalniczek. Narkotyk zażywany doustnie. Jego działanie objawia się: skrajnymi emocjami, halucynacjami (np. słyszenie barw i widzenie dźwięków), omamami wzrokowymi i lękiem. Osoba narkotyzująca się ma rozszerzone źrenice. Długotrwałe branie powoduje ciężkie depresje i urojenia.
  • Grzyby halucynogenne mają postać suszoną lub surową. Są koloru od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem. Grzyby te zażywa się jedząc je. Powodują: zmiany nastroju, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, wyizolowanie z rzeczywistości, halucynacje połączone z mistycznymi przeżyciami, stany lękowe oraz oczywiście rozszerzone źrenice. Nigdy jednak nie wiadomo, jak u danej osoby dokładnie zadziałają, ponadto, zawsze istnieje ryzyko śmiertelnego zatrucia.

Na koniec koniecznie należy przypomnieć, że produkcja oraz posiadanie tych narkotyków (poza lekami) są w Polsce nielegalne i zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii – podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności. Straty nimi powodowane są jednak tak poważne, że nikt nie powinien w ogóle po nie sięgać w celu narkotyzowania się! Nie warto ryzykować utraty zdrowia lub nawet życia!